Osobnosti kapitalových trhů

 

 Warren Edward Buffett (30. srpna 1930, Omaha, Nebraska), přezdíván jako Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy, je americký investor, obchodník a filantrop.

Své nesmírné jmění získal z chytrých investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největší akcionář a CEO. Jeho současný majetek je odhadován na 52 miliard dolarů. V roce 2008 byl podle žebříčku, který sestavuje časopis Forbes, nejbohatším člověkem na světě.

V roce 2007 jej časopis Time uvedl na seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa.

I přes své velké bohatství je známý neokázalým a střídmým životním stylem.

Americký investor, podnikatel a v současné době patrně nejbohatší člověk na světě.

Narodil se 30. srpna 1930 v americkém státě Nebraska, je znám pod přezdívkou Věštec z Omahy, podle města svého původu. Věštec proto, že ve svých investičních a obchodních aktivitách byl až neuvěřitelně přesný, mnohokrát dokázal předpovídat směr trhu i nové trendy, ale hlavně protože snad za celý jeho život se nenašlo žádné špinavé obvinění ze zpronevěry, insider tradingu a podobných nekalých praktik, které jsou dnes téměř běžné. Navzdory tomu ovládá více než 62 miliard dolarů pomocí své investiční firmy Berkshire Hathaway, přesto žije velmi střídmým a spořádaným životem.

Začalo to na konci 30. let, když se americká ekonomika začala dostávat z propastí Velké hospodářské krize. Jako syn burzovního makléře a později dokonce amerického kongresmana, měl už od útlého dětství velké obchodní nadání. Ve věku šesti let začal prodávat plechovky s Coca Colou. Ve městě nakoupil balení šesti plechovek za 25 centů a pak je rozvážel po okolí a prodával každou plechovku za 5 centů, zisk tedy téměř 20 %. Tento "jednoduchý" obchodní model pak aplikoval ve velkém světě financí, když mu bylo 11 let a koupil si své první tři akcie. Tenkrát šlo o společnost Cities Services, jejíž akcie se obchodovaly za 38 USD. Akcie nejdříve klesly, ale poté je prodal, když vystoupaly na 40 dolarů. Dostal tak svou první tvrdou lekci, protože akcie hned poté raketově vylétly na 200 dolarů. Zjistil, že hodnota akcie nemusí reflektovat pravou cenu společnosti, a následně na tomto zjištění založil celou svou investiční strategii. K tomu mu ovšem dopomohl především Benjamin Graham, autor nadčasové knihy Inteligentní investor, který tehdy ve Washingtonu pořádal investiční semináře.

Už ve svých 14 letech totiž objevil sílu nemovitostí, když si za více než tisíc dolarů koupil několik hektarů zemědělské půdy v rodné Nebrasce, aby ji následně pronajal místním farmářům. Začal s roznáškou novin, kde měl brzy na povel přes 50 pracovníků. Se svým kamarádem umisťovali herní automaty po barech a hernách, na což si už založili vlastní firmu. V 17 letech se dostal na univerzitu v Pensylvánii, potom přestoupil na Nebraskou univerzitu. Ani tu však nedokončil, zato nástup do Columbia Business School ve Washingtonu pro něj znamenal velký obrat v chápání burzy a investování do akcií. Oboje totiž vyučoval Benjamin Graham, tehdejší velmi úspěšný manažer akciového fondu, který měl na něj ohromný dopad. Naučil ho oceňovat majetek, akcie a především hledat podhodnocené firmy, které mají velký potenciál k růstu. Následně tyto teorie začal převádět do praxe, když pro Grahama pracoval jako analytik.

Svoji vlastní investiční kariéru nastartoval se založením firmy Buffett Partnership. Narozdíl od všech jiných brokerů fungoval tak, že si provize nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale pouze ze zisku. A vykazoval zisk téměř vždy. Zdálo se až neuvěřitelné, jak přesně dokázal odhadnout budoucí vývoj trhu a nacházet podhodnocené firmy s velkým potenciálem. Skvělým příkladem této strategie je třeba společnost American Express, která podle Wall Streetu měla jít ke dnu. Všiml si ale, že lidé stále platí kreditními kartami této firmy, bez ohledu na pokles hodnoty akcií. Nakoupil proto 5% akcií, které se mu v následujících letech zhodnotily až o 400 procent. Jeho cílem bylo vždy o 10 % vyšší zhodnocení, než jaké udělal hlavní Dow Jonesův index, průměrně však dosahoval trojnásobku tohoto cíle.

Opravdu zlomový rok byl však 1962, kdy začal investovat do tehdejší textilní firmy Berkshire Hathaway. Následně nad ní v roce 1965 převzal kontrolu a přebudoval k obrazu svému. Vytvořil z ní investiční kapitálovou společnost, jejíž akcie od té doby vystoupaly z nuly až na 150 tisíc dolarů za jedinou akcii! V době největší proslulosti se akcie této společnosti kupovaly jen jako exkluzivní vstupenka na Valnou hromadu akcionářů, kde každoročně přednášel svou řeč a představoval hospodářské výsledky firmy. Skvělé na těchto veřejných hospodářských výsledcích je, že před investory i ostatními naprosto nic netají. Přesně řekne, co udělal, jak to udělal, kolik na tom vydělal a to vše prokládá suchým humorem a citacemi z Bible na cca 50-70 stranách.

Osobní život

Je ženatý, má tři děti (Howard, Peter a Susan) a jeho největší radost je filantropie - drtivá většina jeho majetku je určena pro nadaci manželů Gatesových, která bojuje s AIDS i dalšími nemocemi, a jeho vlastní dobročinnou organizaci Buffett Foundation. Na večeře chodí do restaurace ve své ulici. Jeho oblíbené pití je Coca Cola s příchutí Cherry. Bydlí stále v témže domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Je znám pro svoji střídmost a skromnost. Více, než jeho investice, ho proslavily jeho motta, například: "Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy", nebo "Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné".


 André Kostolany: "Život investora není tak jednoduchý, jak se laikům může zdát. "Na kapitálovém trhu 2*2 nikdy není 4, nýbrž 5-1. Nicméně musíte mít dostatečně silné nervy, abyste ustáli to mínus jedna", říkával s oblibou věhlasný a sarkastický investor André Kostolany. Považoval se za investora, finančního poradce, novináře, spisovatele a v neposlední řadě za spekulanta. Úspěchy Andrého Kostolanyho na kapitálovém trhu nebyly nijak výrazněji odlišné od legendárního Warrena Buffetta. I když ten se profiluje spíše jako vizionářský stratég a důsledný vyhledávač levných nákupů.

"Je mnoho způsobů, jako můžete zruinovat svou reputaci - nejrychleji gamblingem, nejpomaleji alkoholem, nejzábavnější metodou jsou ženy, ale skutečně nejjistější je tvorba ekonomických prognóz", říkával, když se jej ptali na jeho vyhlídky na konkrétní aktiva. Trh také definoval po svém: "Ekonomika a kapitálový trh jsou jako člověk kráčející se psem. Člověk kráčí pomalu a vyrovnaně, zatímco pes pobíhá dopředu a dozadu. Oba se však pohybují stejným směrem. Ten člověk je ekonomika a pes zas kapitálový trh".

André (Bertholomew) Kostolany se narodil 9. února 1906 v Budapešti v rodině zámožného průmyslníka. Zpočátku začal v rodném městě studovat filosofii a historii umění (chtěl se stát hudebník kritikem), nicméně otec jej donutil vzdát se studia. Jeho cíl byl jasný - poslat syna na západ.

Kostolany vyplnil otcův sen a v roce 1927 se ve svých jedenadvaceti letech nechal zaměstnat v jedné pařížské makléřské společnosti jako broker. Zde začíná jeho kariéra spekulanta a arbitra. Prvního většího uznání se mu dostalo v souvislosti se spekulacemi na pokles burzy krátce před hospodářskou krizí v roce 1930. Ve Francii setrval až do roku 1940, kdy utekl před německou okupací za svobodou.

V letech 1941 až 1950 zastával v New Yorku pozici generálního ředitele, prezidenta a hlavního akcionáře G. Ballai and Co Financing Company. Od konce 50. let mu již "velké jablko" nestačilo, střídavě pobýval v Paříži, Mnichově nebo na Azurovém pobřeží. Po druhé světové válce výrazně vsadil na rekonstrukci Německa a následný ekonomický boom mu pomohl vybudovat značnou část svého úspěchu.

Kostolany byl známým kritikem tzv. zlatého standardu (monetárního systému, v němž byly měnové parity zafixovány vzhledem ke zlatu), jelikož se domníval, že kdykoli je tento systém použit, dochází k útlumu ekonomického růstu a následně k cyklickým krizím. Hlasitým kritikem byl i v případě fiskální politiky Bundesbanky v 80. a 90. letech. V pozdějším věku se Kostolany vrhl na psaní sloupečků v magazínu Capital (celkově napsal více než 400 příspěvků) a organizování seminářů o principech fungování kapitálových trhů v Německu, díky čemuž vstoupil v širší povědomí jako expert na kapitálové trhy.

Velice plodná byla i jeho další publikační činnost - mezi mnoha vzdělávacími materiály vystupuje 13 knih, jichž se prodalo více než 3 miliony kusů. Z těch nejznámějších se přitom nejčastěji skloňují např. Der Friede, den der Dollar bringt (vydána v roce 1957), Und was macht der Dollar? Im Irrgarten der Währungsspekulationen (1987), Kostolanys Börsenpsychologie (1991), Kostolanys Bilanz de Zukunft (1995) nebo Die Kunst über Geld nachzudenken (2000). Jeho sláva a autorita experta byla založená z větší části na jeho praktických zkušenostech, které se mu podařilo během 70 let aktivní kariéry v obchodech s různými investičními instrumenty a na různých trzích světa nasbírat. Jeho život byl ukončen v Paříži 14. září 1999 ve věku 93 let.

 

 George Soros (* 12. srpna 1930) je maďarský rodák a americký finančník židovského původu.

Z Maďarska odešel po válce v roce 1946. Od roku 1947 žil v Anglii, kde studoval ekonomii na London School of Economics. V roce 1956 odešel do USA, aby - jak říká - vydělal dost peněz na Wall Street a mohl žít jako spisovatel a filosof.

Je podruhé ženatý, se Susan Weber Soros, a má pět dětí.

Proslul svými finančními měnovými spekulacemi, ale i jako angažovaný, velkorysý filantrop. Předsedá Soros Fund Management a Open Society Institute, které založil, je také ředitelem Council on Foreign Relations.

V roce 1970 založil Quantum Fund spolu s Jimem Rogersem. Během deseti let se jim navrátilo přes 4000 % vkladu, což je základem Sorosova bohatství.

Filantrop

Soros je angažovaným filantropem od roku 1979, kdy začal podporovat černošské studenty, aby mohli studovat na Kapské univerzitě (University of Cape Town) v Jihoafrické republice, tehdy trpící pod apartheidem.

Podporuje i změny a vznik demokracie v bývalých zemích sovětských satelitů, jako například i v Gruzii, na Ukrajině a jinde.

Ve Spojených státech je jedním z významných přispěvatelů liberálních organizací.

Sorosova podpora změn ke svobodě a demokracii ve střední a východní Evropě je, mimo podpory přímé, záležitostí místních organizací - Open Society Institute, Sorosových nadací (Soros Foundation). Jako i Nadaci Open Society Fund Praha (Nadace OSF Praha) v Česku.

Také založil a finančně podporuje nadaci Středoevropské univerzity (Central European University). Podporuje také Transparency International.

Kritici

Sorosovi kritici poukazují na jeho činnost finančního spekulanta, jakkoliv dělá mnoho pro dobro lidstva. Což je podle nich neslučitelné.

V politice se americkým konzervativcům nelíbí jeho kampaň proti Bushovi a podporovatelům tvrdé politiky Izraele jeho srovnávání izraelské politiku vůči nacistickému Německu a Jásiru Arafatovi.

Sorosova kritika

Soros otevřeně kritizuje systém finančních spekulací, jakkoliv jsou základem jeho bohatství, neboť znemožňují hospodářský rozvoj v mnoha nevyspělých zemích. Mnohé z problémů světové nerovnováhy přisuzuje nedostatkům vlastním tržnímu fundamentalismu (market fundamentalism).

Filosof

Soros je žákem Karla Poppera, se kterým si i živě dopisoval, a říká, že jeho investiční strategie jsou založeny na Popperově skepticismu o spolehlivosti jakékoliv lidské víry.

Jako filozof popularisuje koncepty dynamické nerovnováhy (dynamic disequilibrium|dynamic disequilibrium), statické nerovnováhy (static disequilibrium|static disequilibrium), a téměř rovnovážných podmínek (near-equilibrium conditions). Jeho publikace se zaměřují na koncept reflektivity (reflexivity).

Ocenění

Sorosova činnost byla oceněna doktoráty honoris causa – v roce 1980 od New School for Social Research v New Yorku, Oxfordské univerzity (University of Oxford), v roce 1991 od Budapešťské ekonomické školy (Budapest University of Economics), a Yaleské univerzity (Yale University). 

Aktuálně

16.10.2017
Aktuální termíny zkoušek odborné způsobilosti na finančním trhu, více info ...

11.9.2017
Proběhlé termíny zkoušek odborné způsobilosti v Brně, více info ...

Ultrabook Lenovo

Nabídky práce

Akcie

… vše co by měl znát burzovní makléř