Makléř a Broker

Kdo je burzovní makléř(broker) a co obnáší jeho práce?

Makléř burzovní - v anglicky mluvících zemích označován jako  broker, trader nebo dealer

Vázaný zástupce nebo burzovní makléř?

Dlouhou dobu platilo, že nákup akcií na burze zprostředkovával pouze licencovaný zástupce brokerského domu,(v ČR Obchodník s cennými papíry), neboli "burzovní makléř".

V současné době vytlačují řemeslo makléře internetové on-line aplikace. Během několika vteřin může nakoupit akcie i babička ze své chaloupky na samotě. Práce burzovního makléře byla potlačena a jeho činnost vykonávají takzvaní  "vázaní zástupci", (stejně jako pojišťovací agenti), kteří zprostředkovávají služby pro brokerské firmy. Ze strany dozoru ČNB není pro práci  makléře vyžadována koncese nebo licence ani na úrovni zaměstnanců OCP. V podstatě stačí doložit VŠ diplom a roční praxi. Bohužel pak můžete potkat burzovního makléře, který na burze reálně nekoupil ani jedinou akcii.

Jak hledat kvalitního burzovního makléře

Při výběru burzovního makléře je dobré vybírat u brokerských společností s dostatečnou historií na kapitálovém trhu.

Dobu působení zjistíte velice jednoduše na firemních www, nebo přímo na obchodním rejstříku viz. justice.cz. Čím delší historie firmy tím lépe. Evidence licencovaných makléřů neexistuje.

Dalším důležitým kritériem pro výběr burzovního makléře jsou nabízené služby. Co vše v rámci poplatku za zprostředkování obchodu dostanete. Podobně jako v bance, platíte za každou transakci (pokyn/obchod) poplatek dle ceníku.

Skryté, na první pohled neviditelné rozdíly jsou především v různé kvalitě analytické podpory. Tedy jak a kde mohu zadat pokyn k nákupu nebo prodeji. Avšak až se párkrát spálíte špatným načasováním nákupu nebo prodeje, oceníte analytickou podporu a práci svého burzovního makléře. Propracovaná online obchodní aplikace bez dostatečné analytické podpory je jako závodní vůz bez mechanika....

Potřebuji opravdu makléře? 

V zásadě ano, ikdyž si to většinou nechcete přiznat. Pokud nemáte několikaletou praxi a čas pravidelně vyhodnocovat informace, pak příliš zbytečně riskujete. Světové burzy jsou dnes díky internetu spojité nádoby a bez práce profesionálního burzovního makléře se neobejdete.

Rada nad zlato: pokud na burze začínáte volte na 100% služby burzovního makléře. 

Jako drtivá většina si asi myslíte zhruba toto:

- nepřipouštím si, že můžu prodělat větší částku, více jak 25%  (proděláte mnohem více, v daný okamžik se nebudete umět rozhodnou)

- mylíte si , že umíte vyhodnocovat zveřejněná makrodata a firemní zprávy (neumíte, neumí to v podstatě nikdo, analytici se o to pokoušejí dnes a denně, zpráv je mnoho z různých zdrojů a často i protichůdných) 

- máte dostatek času, stačí "na to" kouknout 1-2x denně ( to je možné, ale až bude nejvíce potřeba, tak zorvna budete někde na dovolené bez signalu...)

Pravděpodobně si stejně věříte a začnete obchodovat bez makléře na "vlastní triko", nejlépe podle nějaké "zaručené" metody přes on-line brokera.

Už starý burzián Kostolany psal, že uspěch na burze musí být vykoupen ztrátami .....

Jak nakoupit, nejlépe ještě dnes 

S rozvojem internetu se stalo obchodování na finančních a kapitálových burzách dostupné širokým vrstvám obyvatelstva. Brokerské domy drtí fenomén využívání tzv. on-line brokerů, bez potřeby vlastního makléře.

Internet umožňuje prostřednictvím internetové aplikace zadávat pokyny na kertoukoilv burzu na světě, obchodní pokyny na prodej nebo nákup se realizují přes elektronické systémy okamžitě do několika vteřin.

Ale pozor,(opět si neodpustím varování) reklamní slogany "vyzkoušejte si jak snadné je obchodovat" jsou zrádné a zavádějící. Když už jsme Vás neodradili od obchodvání bez zkusšeností, tak si alespoň položte jednoduchou otázku:

Pokud je obchodování tak snadné, proč Vám makléřské domy nabizejí ať si obchodujete sami, proč neobchodují za Vás,  vždyť je to tak snadné...?!

Všimněte si, že některé firmy nabízejí super moderní obchodní aplikace, ale nemaji na svých stránkách ani jednoduché modelové portfolio.

Jak poznat zkušeného burzovního makléře

- je držitelem licence makléře, čím déle tím lépe, prvni licence byly vydány někdy v roce 1994

- jak dlouho svou práci makléře dělá, neboli délka praxe na burze

- telefonní servis v pracovní dny v obchodních hodinách min. 9 až 22 hod.

- většinu obchodů s klientem konzultuje

- klient může pokyny zadávat kdykoliv a odkudkoliv telefonicky

- má k dispozici modelové portfolio, jako ukázku svých dlouhodobých obchodních výsledků

 

Makléř při své práci zajišťuje na vyžádání klienta analytickou podporou

- konzultace s analytikem

- zasílání investičního doporučení

- technická analýza

Označení zahraničních makléřů/brokerů se dělí podle vykonávané činnosti 

Commission brokers: Zaměstnanci jedné z 500 makléřských firem, které operují na NYSE. Jeho primárním cílem je prospěch zákazníka a je placen striktně fixním mzdou namísto obvyklého provizního systému.

Floor broker – ekvivalentem je „pit broker“ – je nezávislý účastník burzy, který pracuje jako broker pro ostatní brokery, kteří jsou momentálně přetíženi pokyny. Floor broker operuje přímo fyzicky na parketu.

Bond broker – broker který obchoduje tzv. „over the counter“ na burze s dluhopisy. Jejich prostřednictví zajišťuje anonymitu nákupčích. Dnes se od jejich profese pomalu ustupuje na úkor počítačů. V současné době obchodují málo likvidní a méně atraktivní cenné papíry.

Rada na závěr pro samouky: Falešné zprávy jsou nebezpečné, ale špatný výklad správných zpráv je ještě nebezpečnější!  Pro praci burziána má špatný, nebo polovičatý výklad zprávy stejný dopad jako úplná lež. 

Aktuálně

16.10.2017
Aktuální termíny zkoušek odborné způsobilosti na finančním trhu, více info ...

11.9.2017
Proběhlé termíny zkoušek odborné způsobilosti v Brně, více info ...

Ultrabook Lenovo

Nabídky práce

Akcie

… vše co by měl znát burzovní makléř